13
مارس

مشاور مدیر کیست؟

مشاور

مشاور یا consultant یک فرد حرفه‌ای است، که کمک رسان کسب‌ وکارها در زمینه ی توسعه فناوری و سیستم‌های اطلاعاتی می باشد. زمانی که نیاز به تحلیلگر و یا  برنامه نویس حس شود و یا به دانش و مهارت خاصی احتیاج پیدا شود، استفاده از مشاور که به آن دانش خاص واقف می باشد صورت می پذیرد. یک مشاور به طیف وسیعی از کسب‌وکارها خدمات عرضه می کند که کسب و کار نمونه های مختلفی را شامل می شود. مشاور فردی متخصص و آگاه به اصول مشاوره ای است که با همکاری مراجع در جهت تسهیل تصمیم به فرد کمک می کند پس باید توجه داشت مشاور تسهیل کننده است ؛ نه تصمیم گیرنده.

مشاوره چگونه فرایندی است؟

مشاوره رابطه ای است بین دو فرد که در آن، یکی می کوشد تا دیگری را درک و در حل مسائل سازگاری و انطباقی کمک کند. مشاوره به معنی همکاری کردن و رأی و نظر دیگری را در انجام کاری خواستن است. مشاوره جریانی است که در آن وجود ارتباط خاص بین مراجع و مشاور ضرورت دارد. مشاوره یکی از فنون راهنمایی است که آن را قلب برنامه ی راهنمایی می دانند و یک پویش یادگیری است که در آن فرد می آموزد که خویشتن را بشناسد و روابط خود را با دیگران درک نماید. هدف ازمشاوره خودشناسی بیشتر و یادگیری فرآیند تصمیم گیری مناسب است.

كارل راجرز (Carl Rogers) سه ويژگي اساسي را براي اثربخشي مشاوره تعريف كرده است:

  • هم احساسي
  • صداقت و خلوص نيت داشتن
  • احترام و توجه كامل به ارزش و حريم فرد، بدون در نظر گرفتن فاصله اجتماعي اقتصادي و …

مشاور مدیر کیست؟

اصطلاح مشاوره مدیریت مجموعه‌ی گسترده‌ای از فعالیت‌های مرتبط با کسب و کار را پوشش می‌دهد. مشاوران مدیریت در زمینه‌‌‌های مختلف از جمله استراتژی، فروش، تحقیقات بازار، منابع انسانی، بهبود عملکرد، بازاریابی دیجیتال، مدیریت مالی، فعالیت می‌کنند.

مشاور مدیر در زمینه‌های مختلفی می‌تواند به کسب‌وکارها کمک کند و صرفا به یک یا چند حوزه خاص محدود نمی‌شود. اما معمولا هدف تمام مشاوران از این اقدامات مشترک است. معمولا اقدامات آنها اصلاح و بهبود فرایندهای انجام کار است.

یک مشاور مدیریت باید ابتدا مجموعه‌ای از مهارت‌های عمومی در حوزه کسب ‌‌وکار را کسب کرده است و  در یک یا دو حوزه مشخص، تخصص می باشد.

مشاور مدیریت تحصیلات، تجربه و سابقه ی مرتبط، هم چنین سابقه ی مشاوره را (از طریق ارتباط با انواع و اقسام کسب‌وکارها و شرکت‌های مختلف) کسب کرده  و با به سرانجام رساندن پروژه‌های مختلف به درک عمیقی از مشاوره می رسد.

فردریک تیلور (Fredrick Taylor)، آرتور د لیتل (Arthur D. Little)، چارلز بدو (Charles Bedaux) و هرینگتون امرسون (Harrington Emerson) را جزو نخستین کسانی می‌دانند که کار مشاوره مدیریت را به شکل جدی و رسمی آغاز کرده‌اند. منظور از «مشاوره» در این‌جا همان چیزی است که در تعریف مشاوره مدیریت گفتیم. یعنی: «پول گرفتند و مشورت دادند، اما در نهایت اجرا و مسئولیت آن بر عهده‌ی کارفرما بود».

افراد زیادی می‌توانند این ادعا را داشته باشند که یک مشاور مدیریت حرفه‌ای هستند. اما مشاوران حرفه‌ای باید از برخی ویژگی‌ها برخوردار باشند که از جمله آنها می‌توان موارد زیر را نام برد.

نقش های مشاور مدیر

  • یک مشاور بباید بتواند در دراز مدت به عنوان یک راهنمای حرفه ای عمل کند.
  • مشاور مدیریت باید بتواند کاتالیزور تغییرات باشد یعنی همزمان با حل مشکل، راه های اجرای آن را نیز پیدا می کند. این راه حل ها اغلب نیازمند تغییراتی در ساختار سازمانی، فرآیندها یا مسئولیت های شغلی است. البته اقدامات مشاور مدیر زمانی ارزشمند است که تغییرات مورد نظر از سوی کارمندان و مدیران سازمان، درک و تایید شود.
  • مشاورمدیر باید در یک زمینه ی خاص به عنوان متخصص حرفه ای عمل کند.
  • مشاور مدیر باید بتواند مشکلات را ریشه یابی کند تا مشکلات به درستی حل و فصل شوند که تجربه و مهارت مشاورمدیر می تواند در ریشه یابی موانع و مشکلات تاثیر گذار باشد. بنابراین مشاور مدیر باید در بررسی، پیدا کردن و در ادامه حل مشکلات و ایرادات یک کسب و کار، توانا باشد و  با ارائه ایده های نو و خلاقانه و روش های خروج از مشکلات، کسب و کار را به موفقیت بیشتر سوق می دهد.
  • مشاورمدیر باید به مثابه ی یک معلم برای آموزش مهارت های مختلف به مدیران و کارمندان آن ها عمل کند.
  • مشاورمدیر گاهی اوقات ملزم به اجرای تصمیمات دردسرساز مدیران می شود چون اکثرا مدیران، تمایل ندارند مسئولیت اخراج یا ارزیابی های دشوار را برعهده بگیرند و ترجیح می دهند یک فرد بیرونی که به عنوان مشاور مدیریت به پیشنهاد های او جنبه رسمی می دهد، این مسئولیت را برعهده بگیرد.


روند کاری مشاور مدیر

اگرچه برخی از مشاوران مدیر در سازمان هایی که مشاوره می دهند به صورت رسمی کار می کنند، ولی اکثر آنها به صورت قراردادی و همزمان با چندین شرکت یا سازمان در ارتباط می باشند. همچنین یک مشاور مدیریت معمولا از سطح تحصیلات بالایی (در حد دکتری) برخوردار بوده و در حوزه تخصصی خود علم و دانش بالایی دارد.

بعضی از پروژه ها نیاز به گروهی از مشاوران دارند که هر کدام در یک زمینه ای متخصص هستند بنابراین گاهی از گردهمایی چندین متخصص استفاده می شود.

در همراهان مدیر افراد متخصصی حضور دارند که به دلیل مهارت و تجربه ی وافرشان می توانند کمک رسان شما در سودآوری و موفقیت کسب و کارتان باشند.
مشاور مدیریت اغلب راه های بهبود کارایی سازمان را بررسی کرده و بهترین گزینه و راه حل را به مدیران ارشد پیشنهاد می کند. او به مدیران در حوزه های مختلف از جمله : چگونگی سود آورتر کردن سازمان شان از طریق کاهش هزینه ها و افزایش درآمدها، تدوین استراتژی توسعه محصولات جدید و یا روش جذب، ارتقاء و آموزش نیروی انسانی مشاوره می دهد.

تفاوت مشاوره مدیریت و مشاوره کسب و کار

دو مفهوم مشاور مدیر (Management Consultant) و مشاور کسب و کار (Business Consultant)  معمولا به صورت مترادف به کار می روند. اما تفاوت هایی دارند که در ادامه به ذکر بعضی از آن ها خواهیم پرداخت.

مشاور کسب و کار بیشتر در مورد فرایندهای کسب و کار ارائه ی مشاوره می کند و در زمینه هایی از قبیل مشاوره منابع انسانی، مشاوره درزمینه ی بازاریابی و فروش و جذب مشتری، مشاوره ی بهبود عملکرد و مشاوره در امور گمرکی فعالیت انجام می دهد.

مشاور کسب و کار درواقع تحلیل‌گری است که با نگاهی دقیق و موشکافانه تمامی بخش‌های یک سازمان یا کسب و کار را تجزیه و تحلیل می‌کند. فرد باتجربه‌ای که در اداره کردن و موفقیت کسب و کارهای مختلف، سابقه درخشانی دارد و می تواند راهکارهای مختلفی جهت بهبود عملکرد در اداره ی کسب و کار ارائه دهد. کسی که خارج از گود کسب و کار ایستاده است تا بی طرف و عاری از هر گونه تعصب و قضاوت، کسب و کار را بررسی کند.

شاید شما در حوزه ای که می خواهید وارد شوید تمام راه ها را بلد باشید و نیازی به مشاور برای راه اندازی نداشته باشید. و تنها به فکر این هستید که چگونه بتوانید سرمایه خود را افزایش دهید و راه های سرمایه گزاری را فرا بگیرید. اینجاست که مشاور کسب و کار می تواند به شما کمک شایانی کند. اما مشاور مدیر به مدیران ارشد مشاوره می‌دهد و در حل مسائل آن‌ها و دغدغه هایی که دارند همراه می شود . قاعدتاً در این سطح، مسائل عملیاتی کمتر مطرح می‌شوند و موضوعاتی مثل استراتژی، پیش بینی آینده صنعت و کسب و کار و ارزیابی عملکرد کلی شرکت مورد توجه قرار می‌گیرند.

در نهایت

مشاور می تواند از تصمیمات اشتباه که باعث هدر رفتن وقت، تلاش و پول که در نهایت منجر به شکست شود، جلوگیری کند و در حل مسائل و دغدغه هایی که دارید همراه شود. یک مشاور مدیر خبره و با تجربه در زمینه کاری شما، شما را در تصمیم گیری صحیح حمایت می کند و پیشنهادات لازم برای موفقیت که باعث صرفه جویی در وقت، هزینه و تلاش شما می شود را ارائه می دهد. مشاورمدیر فردی متخصص و آگاه به اصول مشاوره ای است که با همکاری مراجع در جهت تسهیل تصمیم به مدیر کمک می کند. باید توجه داشت مشاورمدیر تسهیل کننده است ؛ نه تصمیم گیرنده 

همراهان مدیر تمامی مسائل گفته شده را در مشاوره به کارگرفته و سعی می کند همراه موثری در کنار مدیران باشد تا با انجام تمامی موارد گفته شده، نتیجه ی مثبتی حاصل شود.